Nauka górą! Wybierz swój kierunek studiów. Trwa rekrutacja na studia w UBB

Zmarł dr inż. Witold Płoski

Data: 16.08.2024 Kategoria: WBMiI

Z ogromnym smutkiem i głębokim żalem zawiadamiamy, że 15 sierpnia 2024 r. zmarł nasz kolega i wieloletni pracownik dr inż. Witold Płoski.

Dr inż. Witold Płoski urodził się w 1953 roku w Makowie Podhalańskim. W wieku licealnym jego największą pasją było narciarstwo, a najbardziej cieszyło go zjeżdżanie ze stoków Babiej Góry. Większość swoich eskapad w górach, uwieczniał na zdjęciach, które do dziś umilają spotkania w gronie najbliższych.

Pod koniec lat 70-tych przeniósł się do Bielska Białej, gdzie podjął pracę w Filii Politechniki Łódzkiej. Od 2001 roku kontynuował swoją pracę w Akademii Techniczno-Humanistycznej (obecnie Uniwersytecie Bielsko-Bialskim). Związany był z Wydziałem Budowy Maszyn i Informatyki. Przez ostanie lata swojej pracy zawodowej pracował w Zakładzie Mechaniki.

W pracy naukowej zajmował się zastosowaniem metody sztywnych elementów skończonych w dynamice maszyn. Zwieńczeniem prac w tym obszarze była praca doktorska pt. Zastosowanie metody sztywnych elementów skończonych w analizie dynamicznej wozu wiertniczego.

Witold Płoski był bardzo lubianym i cenionym wykładowcą akademickim. Prowadził zajęcia dydaktyczne z mechaniki teoretycznej i analitycznej. Jego wieloletnie zaangażowanie i pasję odzwierciedla imponujący zbiór książek, rycin oraz ręcznie spisanych materiałów. Po przejściu na emeryturę kontynuował swoją pasję do fotografii, ale tym razem nie skupiał się już na ukochanych Beskidach, lecz na swoich dzieciach, a później wnukach, których doczekał się aż czworo.

Dr inż. Witold Płoski na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako niezwykle skromny i serdeczny człowiek, ceniony nauczyciel oraz życzliwy kolega.

Wyrazy głębokiego współczucia składają Rodzinie Władze oraz społeczność akademicka Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

Uroczystości żałobne odbędą się w poniedziałek 19 sierpnia 2024 r. o godz. 1000 w Makowie Podhalańskim w Kościele przy ul. Kościelnej 14.​