- Strona główna
- Uczelnia
- Doktorzy Honoris Causa
- Ks. bp Tadeusz Rakoczy
![]() |
Na mocy uchwały Senatu ATH z 17 kwietnia 2009r. nadano tytuł Doktora Honoris Causa. Profesor ATH dr hab. inż. Ryszard Barcik Rektor Akademii Techniczno-Humanistyczynej w słowie wstępnym w publikacji wydanej na tą okazje min. tak uzasadniał nadanie tytułu: „Zasługi Jego Ekscelencji ks. bp. Tadeusza Rakoczego dla Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej sięgają roku 2000, kiedy prowadzone były intensywne starania bielskiego środowiska akademickiego zmierzającego do utworzenia w Bielsku-Białej pierwszej samodzielnej uczelni publicznej, która nadałaby Bielsku-Białej status miasta akademickiego. Wówczas zdecydowany i wyraźny głos poparcia Jego Ekscelencji ks. bp. Tadeusza Rakoczego znacząco wpłynął na późniejsze decyzje władz państwowych o utworzeniu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.” |
Ks. bp Tadeusz Rakoczy urodził się w dniu 30 marca 1938 roku w Gilowicach, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. Dalszą naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Żywcu. W 1957 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W Seminarium dał się poznać jako gorliwy student i dobry kolega. Został wówczas dziekanem kleryków, co było dowodem zaufania, tak ze strony przełożonych, jak i samych kleryków. Ukończył Seminarium Duchowne otrzymując tytuł zawodowy magistra z teologii w zakresie teologii biblijnej. W dniu 23 czerwca 1963 r. został wyświęcony na kapłana przez ks. bpa Karola Wojtyłę wikariusza kapitualnego w Krakowie i przez niego skierowany jako wikariusz do parafii Ofiarowania Matki Bożej w Wadowicach, gdzie pełnił funkcję kapelana w miejscowym szpitalu. Po uzyskaniu licencjatu z teologii w zakresie biblistyki został mianowany asystentem przy Katedrze Nowego Testamentu na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Od 1970 r. studiował w Uniwersytecie Gregoriańskim i Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat w dziedzinie nauk biblijnych. W latach 1976 – 1978 pracował jako duszpasterz w jednej z parafii rzymskich. Wielokrotnie również udawał się do Francji, gdzie pełnił posługę duszpasterską wśród tamtejszej Polonii.
W październiku 1978 r. Ojciec Święty Jan Paweł II powołał go do pracy w Stolicy Apostolskiej. Wspólnie z ks. Józefem Kowalczykiem, obecnym nuncjuszem apostolskim w Polsce, organizował Polską Sekcję Sekretariatu Stanu, w której pracował, aż do 1992 r. W 1979 r. został mianowany honorowym kapelanem, a w dniu 24 grudnia 1987 r. prałatem Jego Świętobliwości. Z tego okresu pochodzi wiele wydawnictw książkowych zawierających bezcenne teksty Jana Pawła II. Redaktorami tych opracowań byli: ks. Stanisław Dziwisz, ks. Józef Kowalczyk i ks. Tadeusz Rakoczy. Mając na uwadze wszystkie zasługi ks. Tadeusza Rakoczego, w dniu 25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem dla Kościoła Bielsko-Żywieckiego. W dniu 26 kwietnia 1992 r., w niedzielę oktawy wielkanocnej, Jan Paweł II w Bazylice Świętego Piotra dokonał konsekracji 7 nowych biskupów, wśród nich był ks. Tadeusz Rakoczy.
W dniu 9 maja 1992 r. w katedrze Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej odbyło się uroczyste, kanoniczne objęcie urzędu biskupa diecezji i rozpoczęcie posługi pasterskiej przez ks. bpa Tadeusza Rakoczego, pierwszego ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej.
Dzięki osobistym staraniom ks. bpa Tadeusza Rakoczego w życiu diecezji miały miejsce wydarzenia bez precedensu, które na zawsze wpisały się w historię miasta i regionu, a nawet Polski. Do takich wydarzeń niewątpliwie należy pielgrzymka Jana Pawła II w maju 1995 r. Ojciec Święty przybył wówczas do Skoczowa, Bielska-Białej i Żywca, by spotkać się z wiernymi i dziękować Bogu za dar kanonizacji św. Jana Sarkandra, by umocnić wiarę i zachęcić po ojcowsku do wytrwałości.
Rozumiejąc istotę i potrzebę udziału świeckich w życiu nowo powstałej diecezji bielsko-żywieckiej, ks. bp Tadeusz Rakoczy w dniu 24 czerwca 1994 r. powołał Instytut Teologiczny im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej. W ramach Instytutu działają: Studium Teologii dla osób świeckich i zakonnych, Kolegium Teologiczne dla katechetów, Studium Proboszczowsko-Wikariuszowskie, Studium Teologii Rodziny, Studium Katolickiej Nauki Społecznej. Dzięki decyzją i opiece duchowej oraz materialnej ks. bp Tadeusza Rakoczego wielu kapłanów ukończyło studia specjalistyczne w kraju i za granicą, dwudziestu sześciu zdobyło już stopień doktora, pięciu stopień doktora habilitowanego, a dwóch tytuł profesora. Ks. bp Tadeusz Rakoczy jest współautorem 26 pozycji książkowych oraz 237 tekstów drukowanych.
©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.