Nauka górą! 27.09.2024 r., w godz. 11:00-13:00 uruchomimy dodatkowo system IRK

Data: 24.06.2024 Kategoria: WBMiI

W dniach 19-21 czerwca 2024 roku, na Politechnice Warszawskiej, odbyła się 44 Konferencja Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych oraz Przewodniczących Rad Naukowych Dyscyplin Inżynieria Mechaniczna pt.: „Badania naukowe i kształcenie na Wydziałach Mechanicznych w Polsce”. Organizatorem wydarzenia był Dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa (WMEiL), prof. dr hab. inż. Janusz Frączek.

Wydział Budowy Maszyn i Informatyki Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego reprezentowali: Dziekan WBMiI Jacek Pezda oraz Prodziekan WBMiI Jacek Rysiński. Konferencję uroczyście otworzyli:

• Prorektor PW ds. Rozwoju, prof. dr hab. inż. Adam Woźniak,
  • Przewodniczący Kolegium DWM PUT, prof. dr hab. inż. Tomasz Kubiak,
  • Honorowy Przewodniczący Kolegium DWM PUT, prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn,
  • w imieniu Dziekanów Wydziałów Mechanicznych PW, prof. dr hab. inż. Janusz Frączek.

Po uroczystym otwarciu, głos zabrał honorowy gość konferencji prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski Dyrektor NCBiR. W swoim wystąpieniu poruszył tematy związane z innowacjami i finansowaniem badań naukowych w dziedzinie inżynierii mechanicznej, podkreślając znaczenie współpracy między nauką a przemysłem.

W pierwszym dniu obrad wysłuchano wystąpień:

• Przyszła ewaluacja oraz nowa punktacja czasopism - prof. dr hab. inż. Adam Woźniak, członek Komitetu Ewaluacji Nauki,
    omówił zmiany w systemie oceny działalności naukowej oraz nowe wytyczne dotyczące publikacji naukowych, wywołując ożywioną dyskusję wśród uczestników,
  • Procedury i kryteria w postępowaniach o nadanie stopni i tytułów naukowych - prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn, członek Rady Doskonałości Naukowej skupił się na nowych regulacjach prawnych i ich wpływie na kariery naukowe.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od prezentacji Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. Prof. dr hab. inż. Janusz Frączek zaprezentował osiągnięcia i kierunki rozwoju wydziału, podkreślając znaczenie nowoczesnych technologii w edukacji inżynierskiej.

Kolejne prezentacje dotyczyły działalności badawczej poszczególnych instytutów WMEiL:

• Prezentacja działalności badawczej w Instytucie Techniki Cieplnej WMEiL – Zastępca Dyrektora ITC dr hab. inż. Jan Kindracki, prof. uczelni,
  • Prezentacja działalności badawczej Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej WMEiL - Dyrektor ITLiMS dr hab. inż. Tomasz Goetzendorf-Grabowski, prof. Uczelni.

Po prezentacjach odbyło się zwiedzanie nowoczesnych laboratoriów Wydziału MEiL, gdzie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszym sprzętem i technologiami wykorzystywanymi w badaniach i dydaktyce.

Ciekawym punktem programu było spotkanie ze studentami z kół naukowych. Młodzi inżynierowie zaprezentowali swoje prace dyplomowe i projekty badawcze, co pozwoliło uczestnikom konferencji na wymianę doświadczeń i nawiązanie potencjalnej współpracy.

Następnie uczestnicy konferencji udali się na Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, gdzie zaprezentowano osiągnięcia oraz ofertę współpracy trzech wydziałów: Wydziału Mechanicznego Technologicznego (WMT), Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych (WSiMR) oraz Wydziału Mechatroniki (WM):

Prezentacja Wydziału SiMR - Dziekan, prof. Piotr Przybyłowicz,

• Droga Mieczysława Bekkera ze Strzyżowa na Księżyc (SiMR) - dr inż. Andrzej Selenta,
  • Zastosowanie wodoru w transporcie (SiMR) - dr inż. Piotr Piórkowski, prof. uczelni,
  • SMaRT-Lab: elastyczne laboratorium przyszłości (SiMR) - dr inż. Piotr Bartkowski,

Prezentacja Wydziału MT - Dziekan Wydziału, prof. dr hab. inż. Tomasz Chmielewski,

• Elektronika drukowana (WMT) - prof. dr hab. inż. Małgorzata Jakubowska,
  • Technologie dla obronności (WMT) - dr hab. inż. Cezary Senderowski, prof. uczelni,
  • Zaawansowane technologie materiałowe (WMT) - dr hab. inż. Anna Dziubińska,

Prezentacja Wydziału Mechatroniki - Dziekan, prof. dr hab. inż. Gerard Cybulski,

• ERC Starting Grant – moja droga (WM) - dr hab. inż. Maciej Trusiak,
  • VR w edukacji i rehabilitacji (WM) - dr inż. Anna Sibilska-Mroziewicz,
  • Modelowanie przepływów z zastosowaniem metod numerycznych (WM) - dr inż. Maciej Szudarek.

Ostatni dzień konferencji odbył się w Instytucie Lotnictwa - Sieć Badawcza Łukasiewicz. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą badawczą instytutu, realizowanymi projektami oraz możliwościami badawczymi w ramach prowadzonych laboratoriów. Zwiedzanie laboratoriów i prezentacje projektów badawczych pozwoliły uczestnikom na lepsze zrozumienie aktualnych trendów i wyzwań w inżynierii lotniczej.

Ostatni dzień konferencji był także okazją do podsumowania i omówienia najważniejszych wniosków z wcześniejszych dni. Podczas sesji zamykającej, uczestnicy przedyskutowali kluczowe kwestie poruszone podczas konferencji oraz przedstawili swoje sugestie i rekomendacje. Wśród głównych wniosków znalazły się: konieczność dalszego rozwijania współpracy między uczelniami a przemysłem, integracja nowoczesnych technologii w programach nauczania oraz potrzeba ciągłego doskonalenia metod dydaktycznych.