Nauka górą! Wybierz swój kierunek studiów. Trwa rekrutacja na studia w UBB

Chór UBB wrócił z Macedonii z nagrodą

Data: 05.09.2024 Kategoria: Chór

Chór Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego już po raz drugi miał okazję zaprezentować się podczas Ohrid Choir Festival w macedońskiej Ochrydzie. W tym roku zdobył tam I nagrodę (złoty dyplom) oraz wyróżnienie za najlepszy utwór muzyki współczesnej („Deliver me, o Lord”).

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wyjazdu, przygotowaną przez jedną z chórzystek – Annę Harazin.

W dniach 21-28 sierpnia 2024 roku nasz Chór Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego przebywał w Macedonii Północnej, biorąc udział w Ohrid Choir Festival. Do Ochrydy powróciliśmy po 10 latach, bowiem po raz pierwszy odwiedziliśmy to urokliwe i pełne słońca miasto położone nad Jeziorem Ochrydzkim w 2014 roku.

Do Macedonii udaliśmy się autokarem, a podróż zajęła nam „zaledwie” 23 godziny… Nie było jednak mowy o nudzie, naszą wielogodzinną jazdę wypełniliśmy śpiewem, zabawą i radością z możliwości wspólnego spędzenia czasu. W końcu chór to coś więcej niż tylko wspólne muzyczne występy.

Po dotarciu na miejsce, mieliśmy chwilkę na zaaklimatyzowanie się, aby już kolejnego dnia wziąć udział w festiwalowym programie. W czwartek 22 sierpnia udaliśmy się na ceremonię otwarcia, podczas której wszystkie uczestniczące w wydarzeniu chóry, wykonały wspólnie dwa macedońskie utwory. Następnie przenieśliśmy się do centrum Ochrydy na Paradę Zespołów. To szczególne wydarzenie wielu chóralnych festiwali. Każdy zespół ma okazję zaprezentować swój repertuar w przestrzeni festiwalowego miasta, zachęcając przechodniów i turystów do wspólnego muzykowania. Muzyczny występ dla zatrzymujących się z ciekawością słuchaczy, wśród powiewającej polskiej flagi – to coś, co na długo pozostaje w pamięci. Cieszymy się również, że udało nam się na miejscu spotkać naszych rodaków, a i był to dla nas dzień szczególny – świętowaliśmy z naszym dyrygentem jego zacny urodzinowy jubileusz.

W piątek wzięliśmy udział w koncercie muzyki sakralnej. W kościele katolickim w centrum miasta, wraz z kilkoma innymi zespołami, wystąpiliśmy dla licznie zgromadzonej publiczności. Sobota z kolei była już dniem pełnym emocji – wówczas to odbywały się nasze konkursowe przesłuchania. Rano uczestniczyliśmy jeszcze w koncercie muzyki POP, a popołudniu udaliśmy się ponownie na salę hotelu Inex Olgica, gdzie odbywały się przesłuchania chórów.

Podczas tegorocznej edycji do walki o muzyczne laury stanęło 11 chórów z całej Europy: z Polski, Chorwacji, Łotwy, Węgier, Czech, Estonii, Turcji, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii. Bardzo się cieszymy, że nasze sobotnie przesłuchania umożliwiły nam przejście do kolejnego etapu i walki o najważniejszą nagrodę – GRAND PRIX festiwalu. W efekcie, w gronie 4 innych zespołów, nasz chór wystąpił także z krótkim programem w niedzielę. Wtedy również poznaliśmy wyniki przesłuchań konkursowych.

Cieszymy się, że udało się nam zdobyć I nagrodę (złoty dyplom) oraz wyróżnienie za najlepszy utwór muzyki współczesnej – Deliver me, o Lord (komp. Tine Bec). I choć w walce o GRAND PRIX musieliśmy uznać wyższość łotewskiego chóru, niemniej jednak czujemy się wyróżnieni, że znaleźliśmy się w gronie najlepszych chórów tego festiwalu.

Oprócz muzycznych wydarzeń, które towarzyszyły nam niemal każdego dnia, czas spędzony w Macedonii był także sposobnością do odpoczynku, wspólnej zabawy oraz poznania tego ciekawego zakątka Bałkanów. Wzięliśmy udział w rejsie statkiem po Jeziorze Ochrydzkim – warto dodać, że to jedno z najczystszych jezior w Europie, którego przyrodnicze i kulturowe walory, zostały docenione przez organizację UNESCO – jezioro zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa. Z przewodnikiem udaliśmy się na spacer po Ochrydzie, dowiadując się m.in., że Ochryda już od IX wieku n.e. posiadała swoją uczelnię! Niestety, została ona zniszczona. Co ciekawe, uznawany za najstarszy w Europie Uniwersytet Boloński powstał dopiero w XI wieku.

Pełni wielu historycznych ciekawostek, pięknych, muzycznych wspomnień oraz zapadających w pamięci urokliwych krajobrazów powróciliśmy do Polski w czwartek 29 sierpnia.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, chcące wspólnie z nami podążać za chóralną pasją,
do wstąpienia w szeregi zespołu! Nasz nowy sezon rozpoczniemy już w październiku. Działania Chóru można również śledzić w mediach społecznościowych. Zachęcamy także do subskrypcji kanału YT lub odsłuchu naszych płyt – w tym najnowszej płyty SING BE LIVE na platformie Spotify.