Nauka górą! Studiuj blisko, praktycznie i z pasją.

Aktualności

Dwie wystawy w Galerii Akademickiej UBB

Data: 05.05.2025 Kategoria: Galeria

24 kwietnia w Akademickiej Galerii Sztuki Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego odbyło się wyjątkowe wydarzenie artystyczne, które połączyło dwie renomowane uczelnie – Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Publiczność miała okazję zetknąć się z różnorodnymi obliczami sztuki i projektowania.

„25 Perspektyw” – malarskie spojrzenia z ASP w Łodzi

Pierwsza z  otwartych wystaw, zatytułowana 25 Perspektyw, to zbiorowa ekspozycja prezentująca twórczość 25 wykładowców Katedry Malarstwa ASP w Łodzi. Jak podkreśliła kuratorka wystawy, dr Katarzyna Gołębiowska, każda z prezentowanych prac stanowi odrębną wypowiedź artystyczną, reprezentującą różnorodne style i języki malarskie, a zarazem wspólnie tworzą one wyjątkową opowieść o roli obrazu we współczesnym świecie. To zbiór momentów – o różnym ciężarze gatunkowym, estetycznym i emocjonalnym – mówiła, nawiązując do teorii widzenia Władysława Strzemińskiego, duchowego patrona łódzkiej uczelni. Wystawa pokazuje również szerokie spektrum kształcenia oferowanego przez Katedrę Malarstwa – od klasycznych technik po dialog z designem, grafiką i tkaniną artystyczną. Goście mieli okazję podziwiać zarówno prace uznanych profesorów, jak i młodszych dydaktyków.

„60-lecie Wydziału Form Przemysłowych” – design w ruchu

Druga część wydarzenia, zorganizowana w przestrzeni promocyjnej, stanowiła hołd dla sześciu dekad istnienia Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Ekspozycja przygotowana przez Krakowską Szkołę Projektowania Środków Transportu ukazała szeroki przegląd projektów studentów i absolwentów – od współczesnych koncepcji pojazdów po archiwalne realizacje, w tym znane konstrukcje szybowców, samochodów i rozwiązań inżynieryjnych. Wystawa została zbudowana w układzie odwrotnie chronologicznym – zaczynamy od roku 2024 i cofamy się do lat 60., obserwując, jak zmieniało się projektowanie, narzędzia pracy i podejście do formy – tłumaczyli autorzy ekspozycji.

W otwarciu udział wzięli m. in. prof. Marek Lisiewicz, dr Grzegorz Matusik – dziekan Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie, a także legenda polskiego przemysłu lotniczego – inż. Edward Margański, którego szybowce do dziś znajdują się w kolekcji Muzeum Lotnictwa w Krakowie i były prezentowane na prestiżowych wystawach designu. Sukces projektanta technicznego możliwy jest tylko wtedy, gdy jest on także humanistą – podkreślał Margański, zwracając uwagę na znaczenie humanizmu w projektowaniu z myślą o człowieku.

Między historią a przyszłością

Wydarzenie zainaugurowało program 25. Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który już w maju wypełni Bielsko-Białą i region licznymi wydarzeniami edukacyjnymi i artystycznymi. Nie mogliśmy wyobrazić sobie piękniejszego początku jubileuszowej edycji festiwalu – to właśnie sztuka otwiera ten cykl wydarzeń – zaznaczyła mgr Małgorzata Zarębska. Prof. Ernest Zawada podziękował wszystkim artystom, gościom i organizatorom, podkreślając wyjątkowość spotkania: Dwie wystawy, dwie akademie, dwie tradycje artystyczne spotykają się tutaj w jednym miejscu – w naszej Galerii UBB. To dla nas wielki zaszczyt i dowód na to, że sztuka i design nie znają granic.

©2025 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Logo funduszy europejskich, symbolizujące wsparcie finansowe z Unii Europejskiej dla projektów rozwojowych

Flagą RP z napisem, symbolizujące polską kulturę i dziedzictwo narodowe

Logo Unii Europejskiej z napisem "Europejski Fundusz Społeczny"

Zapisano