Nauka górą! Studiuj blisko, praktycznie i z pasją.

Inauguracja roku na Uniwersytecie Trzeciego Wieku UBB

Data: 12.10.2024 Kategoria: Ogólne

9 października br. odbyła się inauguracja roku 2024/2025 dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim. Tego dnia uroczyście powitano 29. rok akademicki bielskiego UTW, działającego od 1996 r. dzięki inicjatywie dr Haliny Moszyńskiej.

Auditorium Maximum UBB zgromadziło liczną widownię seniorów oraz grono ważnych gości, wśród których byli:

• przewodnicząca bielskiej Rady Seniorów Elżbieta Rosińska,
  • naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM w Bielsku-Białej Ewa Swatek,
  • naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Magdalena Chodyniecka,
  • naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Agnieszka Herma,
  • dyrektor bielskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Marcin Tomecki,
  • zastępczyni dyrektora ds. organizacyjnych i kulturalnych Studia Filmów Rysunkowych Karolina Lorenc,
  • kierownik kina Kreska przy SFR Mira Bernardes-Rusin
  • oraz dr Joanna Golonka-Legut, specjalistka ds. andragogiki z Zakładu Edukacji Dorosłych i Studiów Kulturowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uczelnię reprezentowali:

• dr hab. Katarzyna Ożańska-Ponikwia, prof. UBB, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia,
  • dr hab. Tomasz Knefel, prof. UBB, poprzedni Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia,
  • dr hab. inż. Jacek Pezda, prof. UBB, dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki,
  • dr hab. n. med. i n. o zdr. Wioletta Pollok-Waksmańska, prof. UBB, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu
  • oraz prowadząca wydarzenie – Renata Morawska-Szetela, Pełnomocnik rektora ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Podczas części oficjalnej spotkania podkreślono ciągłość wsparcia dla seniorów w bielskiej Alma Mater przez kolejne osoby pełniące główne funkcje na uczelni. Prof. Katarzyna Ożańska-Ponikwia wraz z Renatą Morawską-Szetelą i przedstawicielkami Rady Samorządu Słuchaczy podziękowały prof. Tomaszowi Kneflowi za wspaniałą współpracę w okresie sprawowania przez niego funkcji Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia (X 2029-IX 2024). Zapowiedziano najważniejsze punkty programu UTW na najbliższy rok, w tym nowy projekt edukacji filmowej seniora SREBRNY EKRAN, podjęty z myślą o UTW przez kino Kreska działające przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Z kolei dyrektor Marcin Tomecki zaprosił słuchaczy na Dzień Seniora z ZUS, który odbędzie się w UTW 30.10 br. Krótkie przemówienia wygłosiły także: Elżbieta Rosińska i naczelnik Ewa Swatek.

Drugą część wydarzenia wypełniła wędrówka w czasie, którą zapewnił słuchaczom Władysław Michał Żagan, opowiadający o podróżowaniu w średniowieczu. Historyczny charakter opowieści wzmacniała Agnieszka Górecka-Przywara, piękną grą na różnego rodzaju fletach czarując publiczność. Oboje wystąpili w strojach z epoki, co było dodatkową atrakcją dla widowni.

Na koniec z ważnymi komunikatami dla studenckiej braci UTW wystąpiły: Małgorzata Borkowska (przewodnicząca Rady Słuchaczy UTW) oraz Elżbieta Gacek (wiceprzewodnicząca Rady Słuchaczy oraz wiceprezes Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój UTW w UBB).

Dzień wcześniej, 8 października, uroczystość inauguracji dla słuchaczy z Filii UTW w Gminie Wilkowice odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury "Promyk". Podczas spotkania władze gminy reprezentował zastępca wójta Sławomir Filapek. Wśród gości byli: dyrektor GOK "Promyk" Agnieszka Sech-Brzóska, dyrektorzy szkół z gminy Łucja Salachna i Andrzej Pobożny oraz duszpasterz akademicki z bielskiej katedry ks. Paweł Stawarczyk. Wydarzenie prowadziła, podobnie jak w Bielsku-Białej, pełnomocnik rektora ds. UTW Renata Morawska-Szetela. W imieniu słuchaczy głos zabrał przewodniczący wilkowickiej Rady Samorządu UTW Janusz Mrowiec.