Nauka górą! 27.09.2024 r., w godz. 11:00-13:00 uruchomimy dodatkowo system IRK

Innowacyjny projekt na uniwersytecie. Nowi studenci zyskają wiele!

Data: 24.06.2024 Kategoria: Ogólne

Szeroko rozumiany rozwój kompetencji – tak można podsumować cel nowego projektu, jaki będzie realizowany na uczelni przez pięć najbliższych lat. Przyniesie wiele praktycznych korzyści studentom kilku kierunków, którzy rozpoczną kształcenie w nadchodzącym roku akademickim, ale i kadrze naukowej.

Wesprzeć – rozwinąć – wzmocnić

Projekt „Kompetencje dla branż kluczowych – rozwój kompetencji studentów i pracowników UBB” otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Warto podkreślić, że wniosek projektowy został bardzo wysoko oceniony. Na 91 złożonych wniosków zajął 2 miejsce! Ideą projektu jest wsparcie kształcenia na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim w zakresie branż kluczowych dla rozwoju gospodarki, z jednoczesnym uwzględnieniem potrzeb zielonej i cyfrowej transformacji.

Realizację projektu zaplanowano na lata 2024-2029, a jego budżet wynosi blisko 10 mln zł. Obejmuje trzy kierunki: transport, inżynierię środowiska oraz budownictwo, które zostaną tak zmodyfikowane, aby umożliwić studentom zdobycie nowych kompetencji i kwalifikacji przy jednoczesnym wsparciu ukierunkowanym na podnoszenie kompetencji kadry dydaktycznej.

W praktyce zyska 240 studentów i 33 nauczycieli akademickich prowadzących zajęcia. Projekt otworzy im drogę do szkoleń, wizyt studyjnych czy płatnych staży, a także szlifowania umiejętności praktycznych w nowoczesnych laboratoriach uczelnianych.

Szkolenia, kursy i staże

W ramach projektu studenci, którzy w nadchodzącym roku akademickim zaczną swoją edukację na wspomnianych kierunkach, otrzymają możliwość skorzystania z bezpłatnych certyfikowanych szkoleń i kursów, takich jak:

• operator drona,
  • certyfikat kompetencji zawodowych w drogowym transporcie osób,
  • odnawialne źródła energii,
  • projektowanie uniwersalne,
  • świadectwa charakterystyki energetycznej,
  • termowizja w budownictwie,
  • specjalistyczny język angielski.

To nie wszystko. Projekt zakłada również dostęp do płatnych trzymiesięcznych staży w wiodących firmach, w ramach których studenci oprócz wynagrodzenia będą mogli ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu i zakwaterowania.

Nowoczesne laboratoria

Realizacja projektu przełoży się też na wprowadzenie innowacji w infrastrukturze uczelni. Powstaną nowoczesne pracownie komputerowe i laboratoria:

• inteligentnych systemów transportowych,
  • inżynierii ruchu i monitoringu,
  • technik logistycznych,
  • technik symulacyjnych,
  • energetyki odnawialnej.

Laboratoria zostaną wyposażone w najnowsze oprogramowania, których znajomość może okazać się dla absolwentów kluczowym elementem przewagi konkurencyjnej na rynku pracy.

Założenia projektu są spójne z realizowaną przez uniwersytet ideą stawiania na praktyczny wymiar edukacji oraz kształcenia kompetentnych specjalistów dla lokalnych biznesów i instytucji.

ulotka_dofinansownaie_v_akcept_strona_1-1.webpulotka_dofinansownaie_v_akcept_strona_2-1.webp