Międzynarodowa konferencja teatrologiczna

Data: 27.03.2022 Kategoria: Ogólne
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Zapraszamy do udziału w III Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Teatralność – Antyteatralność: badania transdyscyplinarne i scenologiczne nad teatrem współczesnym”, która odbędzie się w dniach 4-8 kwietnia br. (on-line). Swoje uczestnictwo w niej potwierdzili badacze teatru m. in. z Australii, Wenezueli czy Hiszpanii.

„Między nocą a dniem: transmigracje czasoprzestrzenne” – to temat przewodni tegorocznej edycji konferencji. Uczestnicy będą chcieli się skupić na zagadnieniach związanych z wielowymiarowością procesów kreacji scenicznej, performansu i teatru: z perspektywy przestrzeni, czasu i tekstu (dramatycznego, literackiego, plastycznego).

Keynote Speakers:

• dr Angela Viora (Uniwersytet Monasha, Australia)  The Infinite Space of the Performance-Art Process
  • dr hab. Marek Bernacki, prof. ATH (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Polska)
  • Liliana Alzate Cuervo

Gościem specjalnym będzie artysta współczesny Stelarc (Stelios Arcadiou), urodzony 19 czerwca 1946 roku na Cyprze, mieszkający od 1948 w Australii. Ukończył T.S.T.C. (Art and Crafts) oraz Uniwersytety Monach i Melbourne. Twórczość Stelarca związana jest z Body Art oraz Performance. Tematyka jego działań dotyka problemu ludzkiego ciała w kontekście technologii, interfejsów łączących człowieka z maszyną. Największy rozgłos uzyskał dzięki cyklowi performance’ów „Suspensions”. Do 2007 roku zajmował stanowisko dyrektora pracowni naukowej Katedry Performatywnej Sztuki Cyfrowej na Uniwersytecie Nottingham Trent w Anglii.

Organizatorami wydarzenia są: Instytut Neofilologii ATH, Uniwersytet Monasha (Australia), Ambasada Republiki Argentyny w Polsce oraz Instytut Sztuk Scenicznych / Uniwersytet Buenos Aires (Argentyna).

Strona www konferencji: https://iconf-theatre.ath.edu.plposter_conf-724x1024.png