Nauka górą! 27.09.2024 r., w godz. 11:00-13:00 uruchomimy dodatkowo system IRK

Młodzi na rynku pracy – podsumowanie konferencji

Data: 14.03.2023 Kategoria: Ogólne
Blisko 600 uczestników, uczniów szkół średnich i ostatnich klas szkół podstawowych wzięło udział w konferencji „Młodzi na rynku pracy”, która odbyła się 13 marca br. w Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Gości wydarzenia przywitał Jarosław Klimaszewski – Prezydent Miasta Bielska-Białej, który zaznaczył wagę tego typu wydarzeń dla przyszłości młodych ludzi, a także dr hab. inż. Tomasz Knefel, prof. ATH, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Akademii Techniczno-Humanistycznej, który podkreślił znaczenie zaangażowania młodzieży w organizację konferencji. Głos zabrali także prof. dr hab. Ernest Zawada Dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego – wydział podjął się realizacji wydarzenia – oraz dr Paulina Żmijowska, Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Młodych.

Uczestnikom wydarzenia zaproponowano dwa odrębne panele tematyczne. Uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w prezentacji projektu „Pewne Wybory”. Realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii” projekt wspiera młodzież w wyborze szkoły średniej. W dalszej części spotkania wysłuchali wystąpienia dotyczącego praw ucznia, przygotowanego przez Stowarzyszenie „Umarłe Statuty” i uczestniczyli w dyskusji na ten właśnie, bardzo aktualny – jak pokazało zaangażowanie uczniów podczas spotkania – temat.

Uczniowie szkół średnich wzięli udział w przygotowanym przez Biuro Karier ATH spotkaniu z doradcą zawodowym, podczas którego mogli porozmawiać m.in. o problemach związanych z przygotowaniem do podjęcia pracy. Kolejna część przeznaczonego dla szkół ponadpodstawowych programu poświęcona była prezentacji różnego rodzaju aktywności oraz omówienia ich znaczenia dla przyszłości zawodowej. Swoje projekty przedstawiły Redakcja Magazynu BB oraz Młodzieżowa Rada Miasta Bielska-Białej. W prezentacji kół naukowych, prócz współorganizującego wydarzenie koła „Little psycho-logist” z Wydziału Humanistyczno-Społecznego, udział wzięli także przedstawiciele Koła Informatycznego „Reset” działającego na Wydziale Budowy Maszyn i Informatyki oraz Koła Naukowego „Defibrylator” z Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Inicjatorami konferencji byli Młodzieżowa Rada Miasta Bielska-Białej i projekt „Pewne Wybory” , którzy do współpracy zaprosili Interdyscyplinarne Koło Naukowe „Litte psycho-logist”, działające przy Katedrze Polonistyki ATH. Partnerami merytorycznym przedsięwzięcia było Biuro Karier ATH oraz Stowarzyszenie „Umarłe Statuty”. W organizację włączył się także Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego BB.

Było to pierwsze w regionie wydarzenie poświęcone zagadnieniom związanym z wyborem dalszej ścieżki kształcenia, pracy i zawodu adresowane do uczniów i realizowane na tak dużą skalę.