Nauka górą! 27.09.2024 r., w godz. 11:00-13:00 uruchomimy dodatkowo system IRK

„Muzyka z całego świata”

Data: 26.04.2023 Kategoria: Ogólne

Spotkanie „Muzyka z całego świata”, które odbyło się 25 kwietnia 2023 roku w jednej z najnowocześniejszych sal wykładowych L318, to trzecie wydarzenie kulturalne, zorganizowane dla społeczności Akademii Techniczno-Humanistycznej w ramach projektu „Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej – przestrzeń przyjazna do nauki i integracji międzykulturowej”, realizowanego w ramach programu Welcome to Poland Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Spotkanie było prowadzone przez koordynator projektu, dr Agnieszkę Będkowską-Kopczyk oraz mgr. Bartosza Dębowskiego z Działu Współpracy Międzynarodowej.

Wydarzenie rozpoczęło się koncertem dwóch młodych i niezwykle utalentowanych skrzypaczek i wokalistek, Zofii i Heleny Kliś. Ich występ prezentujący muzykę ludową Beskidy Żywieckiego, w połączeniu z dwoma współczesnymi utworami poetyckimi śpiewanymi przez Zofię, wprawił publiczność we wzruszenie. Duet pojawił się na scenie wraz z mamą, mgr Agnieszką Kliś z Wydziału Humanistyczno-Społecznego, w tradycyjnych strojach ludowych.

Dr hab. inż. Mirosław Kordos, profesor ATH z Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki przedstawił głębię muzyki mikrotonalnej i jej podstawy matematyczne, dowodząc, jak blisko muzyka i matematyka są ze sobą powiązane.

Dr hab. Rafał Majzner, prof. ATH z Wydziału Humanistyczno-Społecznego, który jest śpiewakiem operowym, przedstawił pasjonującą historię opery, ilustrując ją fragmentami znanych oper  i dzieląc się osobistą historią.

Wielkim finałem był koncert pana Jaume Vidala, lektora języka hiszpańskiego na Wydziale Humanistyczno-Społecznym. Jego repertuar, składający się z utworów w językach katalońskim, angielskim, polskim i hiszpańskim, zaśpiewanych przy akompaniamencie gitary i opatrzonych komentarzem autora, wywołał aplauz publiczności.

Spotkanie „Muzyka z całego świata”, było wyjątkową okazją dla środowiska akademickiego naszej uczelni do spotkania, integracji i dzielenia się pasją do muzyki. To wydarzenie na długo pozostanie w pamięci uczestników, którzy mieli okazję doświadczyć różnorodnej muzyki, od ludowej po współczesną, od mikrotonalnej po operę.