- Strona główna
- Aktualności
- Nowa monografia literaturoznawcza
W Wydawnictwie Naukowym UBB ukazała się monografia naukowa autorstwa prof. Marka Bernackiego „Interpretuję: Jestem. Artykuły i szkice krytycznoliterackie (2017-2023)”. Recenzentami wydawniczymi książki byli: prof. dr hab. Adam Regiewicz (UJD) oraz dr hab. Mirosław Dzień, prof. UBB.
We wstępie zatytułowanym „Interpretować, słuchać, być” autor – deklarując się jako zwolennik hermeneutyki filozoficznoliterackiej spod znaku Martina Heideggera oraz wychowanek Jana Błońskiego i Mariana Stali, przedstawicieli krakowskiej szkoły krytyki literackiej – wyznaje:
„Odkrywanie prawdy w procesie interpretacyjnym ma dla mnie walor nie tylko epistemologiczny, aksjologiczny czy estetyczny, ale przede wszystkim głęboko egzystencjalny, gdyż przyczynia się do lepszego zrozumienia mojego własnego istnienia „tu i teraz”. […] Słowo „Jestem” (celowo pisane w tytule książki z dużej litery) pozostaje w opozycji do zwykłego „być”. Oznacza to, że interpretując i poznając, nie ulegam pokusie porażającej miliony sytych i zadowolonych z siebie przeżuwaczy medialno-informacyjnego opium, zagłuszając w nich potrzebę stawiania pytań podstawowych: o sens życia i śmierci, o przyczynę cierpienia i zła, o perspektywę życia wiecznego, o Transcendencję lub jej brak…”
Publikacja składa się z dwóch wyodrębnionych części: I. Artykuły i szkice interpretacyjne, II. Recenzje i omówienia. W części pierwszej znalazło się dziesięć rozdziałów poświęconych twórczości: Zygmunta Glogera (w perspektywie nowoczesności), Czesława Miłosza (m.in. jako dramatopisarza i naocznego świadka Zagłady), Wisławy Szymborskiej (jako autorki opowieści autopoietycznych) i Jerzego Pilcha (w perspektywie autobiograficznej). Warto odnotować, że dwa ostatnie rozdziały części pierwszej poświęcone zostały bielskim pisarzom – Jackowi Baczakowi, laureatowi prestiżowej Nagrody Kościelskich i autorowi „Zapisków z nocnych dyżurów”, oraz Zbigniewowi Michniowskiemu, znanemu bielskiemu urzędnikowi a zarazem autorowi oryginalnej poezji epigramatycznej. Część druga książki obejmuje osiem rozdziałów, z których większość stanowią omówienia ważnych publikacji literaturoznawczych, m.in. monumentalnej „Bibliografii przedmiotowej” Czesława Miłosza w opracowaniu Emila Pasierskiego, tomu powstającej przez lat kilkadziesiąt korespondencji Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza czy ostatniego wydanego za życia poety tomu wierszy Adama Zagajewskiego „Prawdziwe życie”).
Książka prof. Marka Bernackiego będzie dostępna w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.
©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.