Ortograficzne potyczki

Data: 29.05.2024 Kategoria: Ogólne

Festiwalowa środa upłynęła pod znakiem zmagań z Jubileuszowym X Beskidzkim Dyktandem pod patronatem prof. Jerzego Bralczyka. Tematem tekstu była podróż globtrotera Hipolita w Beskidy.

Autorką treści dyktanda była dr Ewelina Gajewska, a koordynatorką konkursu – dr Angelika Matuszek. Spośród 75 uczestników Jury w składzie: dr hab. Aleksandra Banot, prof. UBB (przewodnicząca), dr hab. Barbara Tomalak, prof. UBB oraz dr Robert Pysz wyłoniło dziewięcioro laureatów.

Tytuły Beskidzkich Mistrzów Ortografii otrzymali:

• w kat. Młodziki – Jagoda Wawrzyniak
  • w kat. Juniorzy – Irena Manda
  • w kat. Społeczność uniwersytecka – Julia Grabska

Kolejne miejsca zajęli:

• w kat. Młodziki – Maria Niemiec (2. miejsce), Pola Kliś (3. miejsce)
  • w kat. Juniorzy – Weronika Gawęda (2. miejsce), Artur Doroszko (3. miejsce)
  • w kat. Społeczność uniwersytecka – Barbara Sztefko (2. miejsce), Marcel Czarnik (3. miejsce)

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

W oczekiwaniu na wyniki dyktanda w Auditorium Maximum odbywały się festiwalowe Wykłady Mistrzów:

• „O radości z języka” – rozmowa prof. Jerzego Bralczyka i red. Michała Ogórka
  • „Kultura gór. Cieszyńsko-żywieckie góry w kulturze duchowej” – prof. Daniel Kadłubiec
  • „Willa Borghese. Szaleństwo kolekcjonera” – dr Olaf Kwapis
  • „O istocie wojen i ich konsekwencjach” – płk. prof. dr hab. Bogdan Szulc

O godz. 17:00 w Galerii Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego odbył się wernisaż prac malarskich Rafała Olbińskiego – polskiego malarza, grafika, jednego z przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, wykładowcy School of Visual Arts w Nowym Jorku.

Dzień zakończył się przedstawieniem pt. „Antygona” w wolnej wersji José Watanabe, wystawionym w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej. Reżyserem sztuki jest prof. Carlos Dimeo, reprezentujący Teatr Uniwersytecki działający na Wydziale Humanistyczno-Społecznym UBB.

loga1.webp "XXIV Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki"
UMOWA Nr POPUL/SP/0070/2023/01
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”  Ministra Edukacji i Nauki
loga2.webp