Nauka górą! 27.09.2024 r., w godz. 11:00-13:00 uruchomimy dodatkowo system IRK

Poznaj moją kulturę - kultura argentyńska

Data: 10.05.2024 Kategoria: Ogólne

W środę, 10 IV 2024 r., w Sali Senatu Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Poznaj moją kulturę”. Tym razem dotyczyło ono kultury argentyńskiej.

Spotkanie zostało otwarte przez dra hab. inż. Tomasza Knefla, prof. UBB, Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia. Po nim pani Aleksandra Hasior i dr Dagmara Mika, przedstawiły założenia programu „Internacjonalizacja zaczyna się w domu”, w ramach którego odbywa się cykl „Poznaj moją kulturę”.

Następna prezentacja, zatytułowana „Ślady Polaków w Argentynie”, dotyczyła historii i współczesności Polonii argentyńskiej, w szczególności osiadłej w prowincji Missiones – położonej na północnym wschodzie kraju i sąsiadującej z Brazylią i Paragwajem. Prelegentkami były panie Aleksandra Męcik-Blachińska i Nicoletta Monticelli, studentki iberystyki. W bardzo interesujący sposób przybliżyły zebranym historię i współczesność polskich osadników i ich potomków oraz ich udział w gospodarczym i kulturalnym życiu Argentyny.

Po przyswojeniu dawki wiedzy, uczestnicy zostali ożywieni interaktywnym quizem poprowadzonym przez dr Natalię Wiśniewską. Ci, którzy udzielili najszybciej najwięcej prawidłowych odpowiedzi, zostali nagrodzeni upominkami. Wszystkim jednak uczestnikom, a nawet obserwatorom, quiz dostarczył dużo dobrej zabawy.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja dra hab. Carlosa Dimeo Alvareza, prof. UBB, pracownika Instytutu Neofilologii, pochodzącego z Argentyny. Wraz z towarzyszącym mu panem Hugo Kowalczukiem, w przeszłości również zawodowo związanym z naszą uczelnią i także Argentyńczyka, zaproponowali zebranym wirtualny spacer po Buenos Aires. Spacer ten okraszony był licznymi osobistymi uwagami i spostrzeżeniami obu panów, bardzo ubarwiającymi przekaz.

Na koniec przyszła pora na degustację. Prof. Dimeo Alvarez wraz z panem Kowalczukiem przygotowali na tę okazję sprzęt tradycyjnie używany do parzenia mate – napoju, którego picie pełni w kulturze argentyńskiej niezwykle ważną rolę kulturalno-społeczną. Uczestnicy wzięli udział również w degustacji dulce de leche, kolejnego argentyńskiego specjału. Degustacja ta na tyle zaangażowała uczestników spotkania, że kontynuowali ją nawet gdy, z powodu harmonogramu, trzeba było opuścić Salę Senatu. Wobec tego, dalsza, nieformalna już część spotkania, odbyła się w przestrzeni wspólnej Welcome Point.