Nauka górą! 27.09.2024 r., w godz. 11:00-13:00 uruchomimy dodatkowo system IRK

Relacja z zakończenia roku akademickiego UTW w Bielsku-Białej

Data: 21.06.2024 Kategoria: Ogólne
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Uniwersytet Trzeciego Wieku Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego zakończył kolejny, już 28. rok działalności. Uroczystość odbyła się 19 czerwca w auli UBB. Tydzień wcześniej w zakończeniu roku akademickiego uczestniczyli słuchacze wilkowickiej filii bielskiego UTW, spotykający się w Ośrodku Kultury "Promyk" w Bystrej.

Spotkanie prowadziła Pełnomocnik Rektora ds. UTW Renata Morawska-Szetela. Władze uczelni reprezentował Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. inż. Tomasz Knefel, prof. UBB. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele bielskiego samorządu: zastępca prezydenta Miasta Bielska-Białej Piotr Kucia, zastępca naczelnik  Wydziału Polityki Społecznej UM Bartłomiej Łukosz, oraz dyrektor bielskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Marcin Tomecki.

W oficjalnych wystąpieniach, jak również w rozmowach kuluarowych podkreślano ważną dla uczelni zmianę z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Uniwersytet Bielsko-Bialski, która jesienią zainicjowała dobiegający właśnie końca rok akademicki. Do tej przełomowej dla uczelni zmiany dołożyły się w minionym roku istotne, rozwojowe wydarzenia w samym Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Najważniejszym z nich było utworzenie w październiku 2023 r. Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim (w skrócie: Stowarzyszenie UTW UBB), które uzyskało wpis do KRS 23 listopada 2023 r. Zgodnie z nazwą stowarzyszenie wspiera działalność bielskiego UTW, a obecnie realizuje już pierwszy projekt z dotacji Gminy Bielsko-Biała - to „Silversi na szlaku”, którzy uzyskali pozytywną ocenę w konkursie tegorocznych ofert na realizację zadania publicznego pn. "Turystyka i krajoznawstwo". O innych działaniach i inicjatywach projektowych organizacji opowiedziała podczas uroczystości Elżbieta Gacek, wiceprezes zarządu stowarzyszenia. Część oficjalną domknęło wystąpienie przewodniczącej Rady Samorządu słuchaczy Małgorzaty Borkowskiej.
We wszystkich wystąpieniach wybrzmiały gratulacje i podziękowania dla słuchaczy oraz wszystkich osób i instytucji wspierających działalność bielskiego UTW oraz życzenia udanych, pogodnych i owocnych w dobre doświadczenia wakacji.

Warto przypomnieć, ze w minionym roku akademickim z oferty Uniwersytetu Trzeciego Wieku UBB skorzystały 352 osoby. Słuchacze uczestniczyli w różnych formach zajęć - cotygodniowych wykładach z różnych dziedzin, zajęciach fakultatywnych (28 grup), spotkaniach Klubu Pacjenta czy też w cyklu spotkań pod hasłem „Zdrowie psychiczne w naszych rękach”, które zaoferowano uczestnikom we współpracy z Zakładem Psychoprofilaktyki Katedry Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem dra hab. nauk med. Roberta Pudlo, prof. SUM.

W części artystycznej wystąpili muzycy Bielskiego Towarzystwa Muzycznego: Joanna Korpiela-Jatkowska (śpiew), Urszula Mizia (wiolonczela) oraz Janusz Kohut (pianista i kompozytor). Artyści przedstawili ciekawy, zróżnicowany repertuar obejmujący zarówno nastrojowe kompozycje Janusza Kohuta do wierszy Cypriana Kamila Norwida i Adama Asnyka, jak i utwory na lżejszą nutę - wiązankę melodii góralskich z Karpat i Żywiecczyzny, melodie ze Śląska Cieszyńskiego, popularne piosenki żołnierskie, biesiadne i miłosne, jak m.in. "Serce w plecaku" czy słynny "Bis", utwór Henryka Warsa dobrze znany z wykonania Hanki Ordonówny.

Przypominamy, że zapisy na rok akademicki 2024/2025 dla nowych słuchaczy rozpoczną się w poniedziałek 2 września - kandydaci będą przyjmowani w miarę wolnych miejsc, już po zapisaniu się przez słuchaczy kontynuujących udział. Termin zapisów dla obecnych słuchaczy upływa 15 lipca br.

W dniach 29 lipca do 18 sierpnia biuro UTW będzie zamknięte. W pozostałe dni wakacji można dzwonić codziennie w godz. 9.00-14.00 (tel. 33 8279378) lub kontaktować się mailowo (utw@ubb.edu.pl).