Nauka górą! Studiuj blisko, praktycznie i z pasją.

Aktualności

Spotkanie z prof. Gero Voglem

Data: 06.05.2024 Kategoria: WH-S
Data: 10.05.2024
Miejsce wydarzenia: Kampus UBB, Willowa 2, 43-309 Bielsko-Biała, sala L323
Godzina: 10:00 - 12:00
Przejdź do kalendarza pokaż na mapie

Informujemy, że w piątek 10 maja w godz. 10.00-12.00 w sali L323 w budynku L Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego (ul. Willowa 2) w ramach Akademickiego Forum Humanistycznego odbędzie się spotkanie dyskusyjne z Profesorem Gero Voglem.

dyskusja_spotkanie_prof_10_maja.webp

Będziemy rozmawiać o książce prof. Gero Vogla: Klein-Wien – Eine deutsche Sprachinsel in Österreichisch Schlesien. Bielitz und sein letzter deutscher evangelischer Pfarrer opublikowanej w ub. roku w Berlinie. W ramach upowszechniania badań o tematyce regionalnej prowadzonych przez pracowników naukowych w dyscyplinie literaturoznawstwo planowane jest wydanie polskiej edycji tej publikacji w Wydawnictwie Naukowym UBB w roku 2025.

Prof. Gero Vogl, posiłkując się zapiskami i wspomnieniami swojego dziadka dra Richarda Ernsta Wagnera, ostatniego niemieckiego pastora bielskich protestantów, prezentuje w swej książce mało znaną historię Bielska z czasów przedwojennych i wojennych. Dr Wagner pracował jako bielski pastor w latach 1914-1945 i był postrzegany jako wyjątkowa osobowość. Zmarł śmiercią tragiczną 3 sierpnia 1945 roku w Obozie „Zgoda” w Świętochłowicach. Pozostawił po sobie kilka ważnych dzieł o dużych walorach historycznych, w tym monografię tzw. Bielskiego Syjonu: Der Bielitzer Zion (Bielsko, 1921) oraz Kronikę Bielska i Białej (Das Buch der Bielitz-Bialaer Chronika, Bielsko 1932).

Prof. Gero Vogl urodził się w 1941 roku w Bielsku (niem. Bielitz). Po ukończeniu studiów w Wiedniu jako specjalista w zakresie fizyki eksperymentalnej prowadził działalność naukowo-badawczą w Uniwersytecie Technicznym w Monachium, a następnie w Uniwersytecie w Berlinie i Uniwersytecie Wiedeńskim.

UWAGA: spotkanie z prof. Voglem będzie prowadzone w języku niemieckim, jednak z dostępem do  równoległego, specjalistycznego tłumaczenia konsekutywnego na język polski. Będzie też możliwość zadawania pytań i prowadzenia dyskusji w języku angielskim oraz polskim.

Organizatorami spotkania są Rada Dyscypliny Naukowej Literaturoznawstwo Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego oraz Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

Spotkanie ma charakter otwarty – zachęcamy do udziału tych wszystkich, którzy interesują się historią naszego miasta i regionu. Zapraszamy!

 

prof. dr hab. Marek Bernacki,
Przewodniczący Rady Dyscypliny Literaturoznawstwo UBB

dr Maciej Bujakowski,
Prezes Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego

©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

fundusze.webp

polska.webp

ue.webp

Zapisano