Nauka górą! Wybierz swój kierunek studiów. Rekrutacja na studia już w czerwcu 2024

Aktualności

To był Festiwal!

Data: 04.06.2024 Kategoria: Ogólne

Za nami 24. edycja Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanego przez Uniwersytet Bielsko-Bialski. Przez 10 dni gościliśmy w Bielsku-Białej i Żywcu, a towarzyszyła nam niezawodna, bardzo liczna publiczność z całego Podbeskidzia.

Jako pierwsze odbyły się wykłady dla uczniów żywieckich szkół (24 maja). Gościem specjalnym był na nich JM Rektor Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. UBB, który wspólnie z Prof. Ernestem Zawadą poprowadził wykład o Leonardzie da Vinci. Dr Łukasz Więcław mówił z kolei o zagrożeniach i zaletach sztucznej inteligencji.

W niedzielę 26 maja w pięknym Parku Habsburgów w Żywcu odbył się inaugurujący Piknik Naukowy. W piknikowych namiotach odwiedzający mieli okazję zapoznać się z różnymi nowinkami technologicznymi z zakresu druku 3D, zrobotyzowanego tłoczenia, automatyki przemysłowej czy programowania, ale także zarządzania czasem pracy, ekologii, a nawet terapii dźwiękami. Przestrzeń pomiędzy stoiskami wypełniły różne aktywności adresowane do najmłodszych uczestników pikniku. Ponieważ hasłem przewodnim tegorocznej imprezy są „Góry nauki”, na festiwalowej scenie zaprezentowali się nie tylko bielscy naukowcy, ale także muzycy i regionaliści z Żywiecczyzny. Z bardzo ciepłym przyjęciem widzów spotkał się koncert ponad trzydzieściorga dzieci grających na heligonkach (tradycyjnych góralskich instrumentach muzycznych). W Muzeum Miejskim w Żywcu odbył się również wernisaż wystawy grafiki i malarstwa prof. Ernesta Zawady pt. „Wczoraj i dziś”.

Festiwalowy wtorek (28 maja) w całości dedykowany był najmłodszym – blisko 500 dzieci z regionu wzięło udział w Akademii Młodych Talentów. Dla dzieci przygotowane zostały aż 22 ścieżki edukacyjne, obejmujące swoją tematyką wszystkie dyscypliny naukowe prowadzone na naszej uczelni. Studenci pedagogiki przygotowali przedstawienie pt. „Mała księżniczka”, Centrum Nauki Kopernik z Warszawy zaprosiło na wspólne muzykowanie, OSP Kamienica prezentowało trzy wozy strażackie, a Nadleśnictwo Bielsko przeprowadziło warsztaty „Spotkanie z lasem”.

Festiwalowa środa (29 maja) upłynęła pod znakiem zmagań z Jubileuszowym X Beskidzkim Dyktandem pod patronatem prof. Jerzego Bralczyka. Tematem tekstu była podróż globtrotera Hipolita w Beskidy. W Galerii Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego odbył się wernisaż prac malarskich Rafała Olbińskiego – polskiego malarza, grafika, jednego z przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, wykładowcy School of Visual Arts w Nowym Jorku. Dzień zakończył się przedstawieniem pt. „Antygona” w wolnej wersji José Watanabe, wystawionym w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej przez prof. Carlosa Dimeo, reprezentującego Teatr Uniwersytecki działający na Wydziale Humanistyczno-Społecznym UBB.

1 czerwca odbyła się uroczysta Gala Festiwalowa w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Gościem honorowym imprezy był znany reżyser filmowy Krzysztof Zanussi, a w drugiej części wieczoru zaprezentowano najnowszego film Mistrza pt. „Liczba doskonała”.

W niedzielę 2 czerwca Nauka i Sztuka opanowały Park Słowackiego w Bielsku-Białej! W głównym namiocie festiwalowym i stanowiskach rozłożonych wokół niego odbyły się dziesiątki prezentacji, wystaw, wykładów i warsztatów przeprowadzonych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego oraz zaproszonych gości. Tegoroczne hasło festiwalowe – „Góry nauki” – sprawiło, że w programie imprezy zagościły także mocne akcenty górskie i góralskie: na głównej scenie wystąpił instrumentalista ludowy Józef Broda, zatańczył dziecięcy zespół „Mały Koniaków”, a także zaprezentowały się koronczarki z Centrum Koronki Koniakowskiej.

A już za rok… Jubileuszowy XXV Festiwal Nauki i Sztuki!

©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

fundusze.webp

polska.webp

ue.webp

Zapisano