Uroczystość wręczenia nominacji profesorskich

Data: 03.07.2024 Kategoria: WIMBiŚ

10 czerwca 2024 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia nominacji profesorskich, w czasie której nominację otrzymał prof. dr hab. inż. Jan Broda z Wydziału Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska UBB.

profesor_1.webp

Formalnie tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa został nadany profesorowi Brodzie 25 kwietnia 2022 roku, natomiast ceremonia była uroczystym zwieńczeniem postępowania.

Kariera naukowa profesora rozpoczęła się od doktoratu, który uzyskał 1 stycznia 1991 roku w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie inżynierii chemicznej, ze specjalnością w tej samej dziedzinie. Doktorat również został nadany przez Politechnikę Łódzką, tym razem przez Wydział Włókienniczy. Tematem jego pracy doktorskiej były Badania struktury nadcząstkowej włókien poliamidowych i polipropylenowych barwionych w masie pigmentami organicznymi, co wskazuje na jego wczesne zaangażowanie w badania nad materiałami włókienniczymi i ich właściwościami chemicznymi.

29 listopada 2004 roku, profesor Jan Broda uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, specjalizując się w dyscyplinie włókiennictwa. Stopień ten został nadany przez Politechnikę Łódzką, a dokładniej przez Wydział Inżynierii i Marketingu Tekstyliów. Uzyskanie habilitacji świadczy o wysokim poziomie kompetencji naukowych i technicznych profesora.

Jego wyjątkowa ścieżka kariery akademickiej i naukowej jest świadectwem wieloletniego zaangażowania i pasji do nauki.  Jest nie tylko wybitnym naukowcem, ale także nauczycielem i mentorem, który inspiruje kolejne pokolenia inżynierów i specjalistów w dziedzinie inżynierii materiałowej.