Nauka górą! Studiuj blisko, praktycznie i z pasją.

Aktualności

Warsztaty Herbertowskie z udziałem bielskich literaturoznawców

Data: 05.03.2023 Kategoria: WH-S

W dniach 1-4 marca pod egidą Instytutu Literatury w Krakowie odbywały się jubileuszowe XX Warsztaty Herbertowskie. W tych cyklicznych spotkaniach naukowych poświęconych krajowej i zagranicznej recepcji twórczości Zbigniewa Herberta, organizowanych od 2003 roku w Krakowie, wielokrotnie brali udział literaturoznawcy z ATH: śp. prof. Anna Węgrzyniak, prof. Mirosław Dzień, prof. Michał Kopczyk, prof. Marek Bernacki. Rok temu w konferencji "Tradycja romantyczna wobec współczesności" odbywającej się w Wierzchosławicach uczestniczyli doktoranci Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej ATH: mgr Anna Bergiel i mgr Krzysztof Babicki (ich artykuły ukażą się w przygotowywanej przez Instytut Literatury publikacji pokonferencyjnej).

W tym roku temat konferencji brzmiał "Roman Ingarden i literatura. Kontynuacje - inspiracje - transakcje". Pretekstem do zorganizowania tego wydarzenia była mijająca w tym roku 130. rocznica urodzin wielkiego polskiego filozofa, ucznia Edmunda Husserla - twórcy fenomenologii. Roman Ingarden (1893-1970) zapisał się w historii nauki o literaturze jako prekursor badan filozoficznych poświęconych ontologii dzieła literackiego, które określał mianem bytu intencjonalnego współtworzonego poprzez autora oraz czytelnika podczas tzw. konkretyzacji (uważnego analitycznego odbioru). W tym roku podczas Warsztatów Herbertowskich bielską humanistykę reprezentował prof. Marek Bernacki z Katedry Polonistyki, który wygłosił referat: "Tekst jako partytura. O pożytkach płynących z Ingardenowskiej konkretyzacji dzieła literackiego".

Wystąpienie prof. ATH dr hab. Marka Bernackiego
Wystąpienie prof. ATH dr hab. Marka Bernackiego

Jednym z końcowych akordów tegorocznych Warsztatów Herbertowskich było wystąpienie Józefa Marii Ruszara, dyrektora krakowskiego Instytytutu Literatury, który zaprezentował autorską monografię "Na ziemi i w niebie. Szkice o ziemskiej i niebieskiej ojczyźnie Jana Polkowskiego" (Kraków 2022) [recenzentami książki byli: prof. Wojciech Kudyba z UKSW i prof. Marek Bernacki z ATH]. Warto zaznaczyć, że Jan Polkowski, który debiutował na przełomie lat 80. i 90. XX wieku w czasopisamch niezależnych (tzw. bezdebitowych), uważany jest za jednego z najwybitniejszych żyjących polskich poetów współczesnych.

Dyrektor Instytutu Literatury J.M. Ruszar prezentuje książkę o Janie Polkowskim
Dyrektor Instytutu Literatury J.M. Ruszar
prezentuje książkę o Janie Polkowskim

©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

fundusze.webp

polska.webp

ue.webp

Zapisano