Nauka górą! Wybierz swój kierunek studiów. Trwa rekrutacja na studia w UBB

Zmarł Prof. Stanisław Rabiej

Data: 16.07.2024 Kategoria: Ogólne
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 15.07.2024 r. w wieku 70 lat zmarł Prof. Stanisław Rabiej. Profesor Rabiej był związany z Uniwersytetem Bielsko-Bialskim przez 45 lat, prowadził m.in. wykłady i ćwiczenia z fizyki dla studentów wszystkich wydziałów.

Profesor Rabiej był absolwentem kierunku Fizyka Techniczna na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Politechniki Śląskiej. Doktorat w dziedzinie nauk technicznych uzyskał w 1986 r. Badania w zakresie fizyki polimerów, prowadzone przez Profesora Rabieja, zaowocowały w 2004 r. habilitacją. Zwieńczeniem kariery naukowej było otrzymanie w 2019 r. z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy nominacji profesorskiej.

Profesor Stanisław Rabiej był uznanym specjalistą w dziedzinie rentgenografii strukturalnej, prowadził badania struktury i przemian fazowych w materiałach polimerowych, w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego. Badania realizował m.in. na Uniwersytecie Strathclyde w Glasgow, Katolickim Uniwersytecie w Leuven oraz na Synchrotronie DESY w Hamburgu.  Wyniki jego badań opublikowane zostały w dwóch monografiach oraz kilkudziesięciu publikacjach naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach. Był  m.in. Członkiem Komitetu Nauki o Materiałach Polskiej Akademii Nauk oraz Komitetu Krystalografii Polskiej Akademii Nauk.

W strukturze uczelni pełnił funkcję prodziekana ds. nauki na Wydziale Nauk o Materiałach i Środowisku, był ponadto wieloletnim Kierownikiem Zakładu Fizyki i Badań Strukturalnych w Instytucie Inżynierii Tekstyliów i Materiałów Polimerowych oraz Przewodniczącym komitetu organizacyjnego międzynarodowej, renomowanej konferencji naukowej XIPS - X-Ray Investigations of Polymer Structure.

Za swoją działalność otrzymał liczne odznaczenia, w tym Brązowy Krzyż Zasługi, odznakę „Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej” oraz  odznakę „Zasłużony dla Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej”.

Profesor Stanisław Rabiej pozostanie w naszej pamięci jako niezwykle mądry, niezwykle skromny i serdeczny człowiek,  wnikliwy naukowiec, szanowany nauczyciel i zawsze życzliwy kolega.

Wyrazy głębokiego współczucia składają Rodzinie Władze oraz społeczność akademicka Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

Uroczystości żałobne odbędą się w  piątek 19.07.2024 o godz. 9.30 w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Studzienicach k. Pszczyny.