Zmarł Profesor Marek Szczepański

Data: 14.10.2023 Kategoria: Ogólne

Z wielkim bólem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci w dn. 11 października 2023 roku prof. zw. dr. hab. Marka Szczepańskiego, wybitnego socjologa.

W latach 2001-2011 pracował na stanowisku Profesora w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, z zaangażowaniem wspierał tworzenie środowiska socjologicznego.

Profesor był uczonym o ugruntowanej pozycji naukowej w Polsce, a także na arenie międzynarodowej. Jako autor i współautor wydał ponad 350 publikacji poświęconych transformacji społeczno-ustrojowej, socjologii miasta, socjologii rozwoju lokalnego i regionalnego. Profesor Marek Szczepański pełnił ważne funkcje akademickie m.in.: był prodziekanem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w latach 1990–1993, dyrektorem Instytutu Socjologii w latach 1993–2008.

Był także współzałożycielem, a także rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych im. ks. Emila Szramka w Tychach, wiceprzewodniczącym Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, przewodniczącym Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Studiów Śląskich, przewodniczącym Rady Naukowej Państwowego Instytutu Naukowego – Instytut Śląski w Opolu (w latach 2008–2012), członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, a także Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

W 2016 roku został uhonorowany uniwersytecką Nagrodą Pro Scientia et Arte przyznaną „w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych i dydaktycznych”.

Zapamiętamy go jako cenionego nauczyciela akademickiego, wychowawcę wielu pokoleń socjologów w Polsce, a także życzliwego człowieka. Nasza społeczność akademicka składa Rodzinie i Bliskim szczere kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia.

Msza św. pogrzebowa śp. prof. Marka S. Szczepańskiego zostanie odprawiona 20 października (piątek) o godz. 12:00 w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach (ul. Ks. K. Damrota 62).