- Strona główna
- Galeria zdjęć
Już w najbliższy czwartek (23 listopada) o godz. 14:00 w Galerii Akademickiej UBB odbędzie się wernisaż prac Henryka Gostyńskiego zatytułowany „Parkany”. Wystawę, która potrwa do 15 grudnia br., patronatem objął JM Rektor dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. UBB. Zapraszamy!
Henryk Gostyński - malarz. Urodził się 16.10.1960 roku. W 1985 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa realizował u prof. Jerzego Tchórzewskiego, z grafiki warsztatowej u prof. Zenona Januszewskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, działaniami intermedialnymi. Od 1985 roku pracuje na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, obecnie profesor zwyczajny.
Od 2010 roku prowadzi Pracownię Malarstwa dla studentów II – V roku. W 2012 roku założył formację artystyczną: Eksperymentalne Laboratorium Naukowo–Badawcze. Zorganizował dwadzieścia pięć wystaw i pokazów indywidualnych (ostatnia pt.: Słońce Zgasić, Ptaszki Pozabijać, 2023 r. oraz Retrospektywną Wystawę Eksperymentalnego Laboratorium Naukowo Badawczego: Rozbitkowie sensu). Brał udział w ponad pięćdziesięciu wystawach zbiorowych.
Przewodniczył wystąpieniom Eksperymentalnego Laboratorium Naukowo-Badawczego (między innymi: Tratwa Meduzy według Theodore Gericault; Były sobie Duchy trzy i był Tygrys bardzo zły; Najazd Natrętnych Zwierzątek; Pingwin. Pingwinica.; Ksiądz. Zakonnica. Krucyfiks.; Podróż do wnętrza Ziemi.)
Organizuje i współorganizuje konferencje i sympozja poświęcone działaniom artystycznym (ostatnia: Nie wolno–? Bunt wobec stereotypów w postawach artystycznych 2016 r.).
„Parkany – „obrazo-przedmioty”, to obiekty pozornie zwyczajne, biedne. Na co dzień nie zwracamy na nie uwagi. Użycie ich jako obiektu sztuki sprawia, że nagle stają się dla nas istotne. Są manifestacją materiału, w rozumieniu tworzywa, będącego swoim własnym, a zarazem jedynym środkiem wyrazu. Materia sama dyktuje swoje treści, artysta zaś je tylko wyzwala i pozwala im przemówić w ich własnym języku.
Parkany nie przedstawiają dotykalnego zróżnicowania rzeczywistości, z którą obcujemy w świecie realnym. Nie odtwarzają widzialnych powierzchni. Materia pozostaje w centrum uwagi, ale nigdy nie jest ona czymś statycznym. Obraz jest przedmiotem materialnym, ale oznacza to też, że jest on poddawany działaniom sił, nad którymi malarz nie zawsze panuje” – pisze prof. Henryk Gostyński.
©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.